W harmonii z natura Image 1

W harmonii z natura

Zaangażowanie społeczne stanowi ważny element kultury korporacyjnej firmy Pfleiderer. Niedawno przedsiębiorstwo wsparło leśne przedszkole pod Neumarkt, przekazując mu płyty „Duropal HPL Compact Exterior”. Ten ciekawy projekt na łonie natury należy do pierwszych obiektów wyposażonych a nowy, innowacyjny produkt firmy Pfleiderer przeznaczony do użytku na zewnątrz.
Tekst: Jule Milbrett Zdjęcia: Diana Bachmeier/Pfleiderer i leśne przedszkole stowarzyszenia Lebenshilfe Neumarkt e.V.

W harmonii z natura Image 2
W harmonii z natura Image 3
Leśne przedszkole „Sprytne liski” leży na skraju lasu w gminie Laaber w pobliżu Neumarkt i teoretycznie niemal nie różni się od innych przedszkoli. Dzieci przychodzą codziennie od godziny 7:30. Po porannym powitaniu o 9:00 wspólnie jedzą śniadanie. Potem bawią się, dokazują, majsterkują, rysują, czytają, badają, obserwują, śpiewają i tańczą – z jedną tylko różnicą: niemal wszystko to robią na świeżym powietrzu. „W zasadzie nasze leśne przedszkole to przedszkole bez ścian i drzwi” – wyjaśnia dyrektorka i wychowawczyni Claudia Lachner. Przebywanie na powietrzu niesie ze sobą wiele korzyści i przygotowuje dzieci – w pewnym stopniu nieświadomie – na szkołę i dalsze życie. „Uczą się między innymi samodzielnie radzić sobie z niewielkimi zagrożeniami. Pobyt na zewnątrz wspomaga rozwój ruchowy i zdrowie, a także system odpornościowy. Dzięki intensywnym doświadczeniom z udziałem wszystkich zmysłów oraz eksperymentom i obserwacjom dzieci uczą się też szacunku do przyrody” – opowiada dyrektorka. „Maluchy nie mają tu zabawek. Wszystko muszą same zrobić i wspólnie dopracować. W ten sposób uczą się myśleć aktywnie, poszukiwać rozwiązań, konstruktywnie komunikować się ze sobą nawzajem i pracować w zespole. Wszystko to jest warte znacznie więcej niż każda gotowa zabawka zaprojektowana z uwzględnieniem zaawansowanych teorii pedagogicznych”. Mimo pewnych nietypowych cech placówka w pełni realizuje bawarski program edukacyjno-wychowawczy.

W harmonii z natura Image 4
Specjalne lakierowanie pośrednie z ochroną UV gwarantuje trwałość kolorów dekoru nawet przy długotrwałym wystawieniu na działanie promieni słonecznych.
Do leśnego przedszkola chodzi 17 dzieci. Każdego dnia są pod opieką wychowawczyni, pedagoga specjalnego i opiekunki. Placówka przyjmuje też dzieci z niepełnosprawnościami. „Relacje między dziećmi funkcjonują znakomicie. Maluchy nie skupiają się tu na różnicach między sobą, uczą się wzajemnego szacunku i pomagania” – mówi Claudia Lachner.

Projekt jest prowadzony przez stowarzyszenie Lebenshilfe Neumarkt, z którym Pfleiderer współpracuje już od wielu lat.

Również do realizacji leśnego przedszkola firma mogła dołożyć cenną cegiełkę. W lesie przydaje się przecież czasem jakiś dach nad głową. Dwa przebudowane kontenery mieszkalne zapewniają więc dzieciom przytulne schronienie, gdy na zewnątrz jest za zimno, pada deszcz lub trwa burza. Odpowiedni wygląd kontenerów uzyskano dzięki podarowanym przez firmę Pfleiderer 145 m2 płyt „Duropal HPL Compact Exterior”, które stworzono specjalnie do zastosowań na zewnątrz. „Gołe kontenery nie wyglądały oczywiście zbyt ładnie, nie mogły też takie pozostać z uwagi na wymagania Związku ds. Ochrony Przyrody. Dzięki niesamowitej okładzinie zewnętrznej firmy Pfleiderer, która imituje naturalne drewno, kontenery idealnie wpasowują się teraz w krajobraz. Blaszane pudła zmieniły się w przytulną leśną kryjówkę, w której chętnie zaszywamy się przy brzydkiej pogodzie” – opowiada Claudia Lachner. Takie dni nie oznaczają wcale nudy, ponieważ schronienie pełni też funkcję swego rodzaju stacji badawczej, w której można kontynuować prace nad projektami małych odkrywców i podejść do nich z innego punktu widzenia. Podarowane produkty zostały zamontowane przez licznych sympatyków i zaangażowanych rodziców pod czujnym okiem specjalisty. Inne produkty firmy Pfleiderer zadbały o naturalną, przytulną atmosferę we wnętrzu.
„Cieszymy się bardzo, że mogliśmy wesprzeć przedszkole naszą darowizną, a przede wszystkim naszymi innowacyjnymi płytami do zastosowań na zewnątrz” – mówi Christian Stiefermann, kierownik produktu w dziale płyt w firmie Pfleiderer. Ta nowatorska kompaktowa płyta warstwowa jest produkowana w firmie Pfleiderer dopiero od początku roku. Unikalny w skali całych Niemiec proces HotCoating zapewnia przy tym lepsze właściwości powierzchni dzięki pokrywaniu jej wieloma warstwami lakieru, w tym trwale elastyczną warstwą funkcjonalną i utwardzanymi światłem UV lakierami akrylowymi. „Z myślą o montażu na zewnątrz w produkcie zastosowaliśmy też specjalne lakierowanie pośrednie z ochroną UV, która gwarantuje trwałość kolorów dekoru nawet przy długotrwałym wystawieniu na działanie promieni słonecznych” – wyjaśnia. „To idealne rozwiązanie dla tak położonego budynku. Dekor «Świerk alpejski» zachowa swój atrakcyjny wygląd nawet po wielu dniach pełnych słońca”.

Aby kompaktowe płyty HPL mogły być stosowane jako fasada zewnętrzna, muszą spełniać szczególnie surowe wymogi i przepisy budowlane dotyczące ochrony przeciwpożarowej, stabilności, trwałości, bezpieczeństwa i ochrony środowiska. „Można powiedzieć, że fasada jest królewską dyscypliną w obszarze stosowania kompaktowych płyt HPL na zewnątrz budynków” – mówi Christian Stiefermann. „Jesteśmy bardzo dumni, że pomyślnie przeszliśmy wszystkie testy. Tym bardziej cieszy nas też fakt, że pierwszą fasadę zrealizowaliśmy w szczytnym celu właśnie w leśnym przedszkolu. Życzymy «Sprytnym liskom» wszystkiego dobrego na przyszłość – oczywiście wielu dni pełnych słońca, lecz także pięknych chwil w stacji badawczej, gdy nadciągną chmury”.
Datenschutz