Dwa w jednym Image 1

Dwa w jednym

Gütersloh – miasto liczące 100 000 mieszkańców, położone w tak zwanym „zagłębiu meblowym” na wschodzie Westfalii, mniej więcej 80 km na północny wschód od Dortmundu. Siedziba koncernów Miele i Bertelsmann, a zarazem lokalizacja jednego z najstarszych ośrodków firmy Pfleiderer, którego historia sięga roku 1860.
Tekst: Guido Klinker Zdjęcia: Pfleiderer Deutschland GmbH

24/7 Dwa zakłady w Gütersloh pracują przez całą dobę i siedem dni w tygodniu. Fabryka surowych płyt wiórowych i zakład powlekania są w pełni obłożone. Mogłoby się wydawać, że to znakomita sytuacja. Dyrektor zakładu dr Björn König i jego kierownicy produkcji Reinhard Klüsener i Christian Schulze- Reinhard widzą to inaczej – dla nich to maksymalne obciążenie jest coraz większym wyzwaniem. Ośrodek Pfleiderer w Gütersloh jest bowiem placówką czysto przemysłową, położoną w zagłębiu meblowym na wschodzie Westfalii wśród znanych, międzynarodowych producentów mebli (również kuchennych). Wraz z rozwojem tych firm wzrasta też ich zapotrzebowanie na materiały drewnopochodne. „Nasi klienci oczekują wprost, że będziemy rosnąć razem z nimi” – opowiada dr Björn König. Łatwiej powiedzieć niż zrobić, ponieważ oddział w Gütersloh składa się tak naprawdę z kilku lokalizacji. Administracja znajduje się w pobliżu centrum, fabryka surowych płyt wiórowych (Zakład 2) w odległości około 3,2 km między zakładem firmy Miele i linią kolejową, a mniej więcej kilometr dalej znajduje się zakład powlekania (Zakład 3). O ile ten ostatni ma jeszcze dość miejsca na potencjalną rozbudowę, o tyle na terenie Zakładu 2 możliwości te są wyczerpane.

Dwa w jednym Image 2

Dr Björn König, dyrektor zakładów w Gütersloh


Dwa w jednym Image 3

GÜTERSLOH 2017

Powierzchnia całkowita (zakłady): 276 769 m²
Moc produkcyjna w zakresie surowych płyt wiórowych: 600 tys. m³
DecoBoard: 32 mln m²
Przycinanie: 116 tys. m³
Impregnacja: 120 mln m²
Wytwarzanie energii elektrycznej (kogeneracja):
Zakład II: 110 000 MWh

Załadunek: średnio 75 ciężarówek/dzień (18 200 ciężarówek/rok)
Liczba pracowników: ok. 470
Liczba praktykantów: ok. 30
Moc produkcyjna Zakładu II:
Płyty wiórowe: ok. 600 000 m³
Moc produkcyjna Zakładu III:
Powlekanie: ok. 35 mln m²
Impregnaty: ok. 120 mln m²
Dr Björn König odpowiada za oddział w Gütersloh od sierpnia 2017 r. Wcześniej przez wiele lat kierował zakładem firmy Pfleiderer w Baruth. Szybko zrozumiał, na czym przede wszystkim polega jego zadanie: „Musimy bezkompromisowo dostosowywać się do klientów przemysłowych. Rosną nie tylko zamawiane przez nich ilości, lecz także ich wymagania. Firmy oczekują coraz większej elastyczności oraz lepszej jakości, obsługi i współpracy. My musimy pracować zwłaszcza nad elastycznością” – tłumaczy dyrektor zakładu. Niewielkie odległości od placówek dużych klientów w regionie są wyraźną zaletą. Reinhard Klüsener, kierownik produkcji w zakładzie powlekania, w razie potrzeby woli sam pojechać do klienta, jak choćby do produkującej meble kuchenne firmy nobilia, niż wyjaśniać wątpliwości przez telefon. „Bliskość” to w Gütersloh magiczne słowo.

Oprócz niej ośrodek wyróżniają wysoki stopień automatyzacji i wyzwania logistyczne. Oba zakłady są maksymalnie zautomatyzowane. „W Zakładzie 3 oznacza to, że dotykamy materiału dopiero w chwili umieszczania go wózkiem widłowym na ciężarówce” – opowiada Reinhard Klüsener. Aby podczas obchodu fabryki spotkać pracownika, trzeba się trochę natrudzić. Napływające płyty wiórowe są automatycznie dostarczane do maszyn i z nich odbierane oraz przekazywane do czterech magazynów automatycznych. To jedyny taki system w firmie Pfleiderer. Podobnie wygląda praca w Zakładzie 2. „Do obsługi instalacji potrzebujemy w zasadzie tylko 10 pracowników” – opowiada Christian Schulze-Reinhard. Łącznie w obu zakładach zatrudnionych jest jednak 375 osób, które uczestniczą we wszystkich procesach operacyjnych.


Dwa w jednym Image 4

Reinhard Klüsener, kierownik produkcji


Z uwagi na położenie zakładów i działu administracji w Gütersloh dokłada się wszelkich starań, aby procesy przebiegały możliwie sprawnie. Każdego ranka dr Björn König spotyka się z kierownikami produkcji (a w razie potrzeby także z innymi pracownikami), aby omówić aktualne sprawy. W przeciwieństwie do innych placówek firmy Pfleiderer, komunikacja w Gütersloh musi być zorganizowana wzorowo. Przełożeni i pracownicy nie spotykają się tu przypadkowo na korytarzu i nie wpadają na siebie tak po prostu. Obecność na miejscu trzeba tu zaplanować.
Christian Schulze-Reinhard dopiero niedawno zastąpił Petera Beckerta, który przez wiele lat kierował produkcją w Zakładzie 2 i, jak mówi z uśmiechem aktualny kierownik, „znał każdą śrubkę z imienia i nazwiska”. W ostatnich latach nowy menedżer wiele nauczył się od doświadczonego kolegi, dlatego wie, na co w Zakładzie 2 trzeba zwrócić uwagę. „Ze względu na nasze położenie działamy bardzo sprawnie, musimy jednak uwzględnić pewne ograniczenia. W weekendy i nocami nie mogą na przykład jeździć tu ciężarówki. Musimy więc mieć odpowiednie możliwości składowania wiórów, aby zakład mógł produkować płyty bez przerwy” – opowiada kierownik produkcji. Latem odbywają się zwykle prace konserwacyjne, podczas których zakłady nie pracują, a na ich terenie znajduje się nawet 600 pracowników zewnętrznych wymagających koordynacji. „Gdy zakończą pracę, rozpoczynamy w zasadzie planowanie konserwacji na kolejny rok”.

HISTORIA

1860 Założenie sklepu Grubenholzhandlung L. Ruhenstroth, sprzedającego drewno na podkłady kolejowe i drewno kopalniakowe

1923 Ruhenstroth otwiera zakład produkcji drewna fornirowego i sklejki o nazwie WIRUS (nazwa pochodzi od imienia i nazwiska Willy‘ego Ruhenstroth)

1949 Rozpoczęcie produkcji płyt wiórowych

1960 Rozpoczęcie produkcji materiałów drewnopochodnych z powłoką z żywicy melaminowej

1988 Pfleiderer nabywa udział większościowy w przedsiębiorstwie WIRUS

2013 Zmiana nazwy firmy na Pfleiderer Gütersloh GmbH


ZAKŁAD II

1968 Rozpoczęcie produkcji

1977 Rozbudowa o 2. linię produkcyjną

1995 Instalacja prasy ContiRoll o dużej wydajności

2000 Budowa centrali energetycznej i zwiększenie mocy produkcyjnej w zakresie surowych płyt wiórowych do 2000 m³/dzień


ZAKŁAD III

1989 Rozpoczęcie produkcji

1996 – 2005
Systematyczne rozbudowywanie mocy produkcyjnych, zaopatrzenia w energię i logistyki: 3 instalacje do powlekania, 3 kanały impregnacji z katalizatorem, 1 piła do przycinania

W Zakładzie 3 nanoszone są powłoki na około 95 procent wyprodukowanych płyt wiórowych. Z uwagi na odległość firma Pfleiderer zorganizowała tu transport wahadłowy. W tym celu zbudowano trzy ciężarówki, które trzy lub cztery razy na godzinę przewożą około 200 płyt wiórowych z Zakładu 2 do Zakładu 3. W ten sposób transportuje się 500 000 m3 materiału rocznie.

Dwa w jednym Image 9

Christian Schulze-Johann, kierownik produkcji


Dwa w jednym Image 10
Dwa w jednym Image 11
Ekipa w Gütersloh radzi sobie z trudnościami, a przede wszystkim dąży do jednego celu. To coś, co zrobiło wrażenie na dr. Björnie Königu już po pierwszych dniach w ośrodku. „Pracuje tu znakomity zespół” – opowiada. „Bez jego zaangażowania zakładów mogłoby już tu wcale nie być”. W 1995 r. fabryka płyt wiórowych niemal doszczętnie spłonęła. „Pracownicy przez noc zamontowali nową instalację, która tak naprawdę była przeznaczona do innego zakładu. Pozwoliło to jednak znacznie skrócić czas przestoju. To uwidacznia panującą tu mentalność”. Pracownicy na wszystkich szczeblach identyfikują się ze „swoją” firmą Pfleiderer. „Świętowane jubileusze są zawsze dużym wydarzeniem. Pracuje tu także wiele rodzin” – opowiada dr Björn König. Pfleiderer jest popularnym pracodawcą w mieście, nie ma więc większych problemów z zachęceniem do pracy dzieci pracowników, choć o najlepszych kandydatów rywalizuje z cenionymi lokalnymi przedsiębiorstwami. Nowy warsztat szkoleniowy dodatkowo uatrakcyjnia firmę w oczach osób stawiających pierwsze kroki w zawodzie.

Dr Björn König i jego zespół planują wiele działań, które mają zapewnić ośrodkowi w Gütersloh przyszłość pełną sukcesów. „Warunki ramowe są bardzo dobre” – mówi dyrektor zakładu. „Musimy jednak odrobić nasze zadania domowe”. Należą do nich inwestycja w nową prasę krótkotaktową, która pod koniec tego roku zastąpi starą instalację i pomoże utrzymać wysoką wydajność. W międzyczasie ośrodek czeka jednak trochę świętowania, ponieważ fabryka płyt wiórowych w Gütersloh obchodzi w tych dniach 50-lecie swojego istnienia. Wszystkiego najlepszego!
Dwa w jednym Image 12
Datenschutz