Budownictwo drewniane zyskuje na atrakcyjności

Architekci są coraz bardziej zainteresowani budowaniem przy użyciu drewna, tym bardziej że ten surowiec pozwala idealnie połączyć design i ekologię. Dla augsburskiego architekta Franka Lattke i jego zespołu jest to kluczowa kwestia.
Tekst: Guido Klinker Zdjęcia: Felix Baptist

Budownictwo drewniane zyskuje na atrakcyjności Image 1

FRANK LATTKE, architekt


W pana biurze bardzo mocno stawia się na zrównoważone metody budowy, zwłaszcza przy użyciu drewna. Dlaczego tak bardzo fascynuje pana drewno w budynkach – zarówno pod względem technicznym, jak i twórczym?

Architektura, która powstaje z drewna, zapewnia doznania zmysłowe. Różnorodne powierzchnie, kolory, zapach i światło przemawiają do wielu zmysłów. Drewno ma niesamowity potencjał i może być materiałem zapewniającym komfort w pełnym tego słowa znaczeniu.

Nowoczesne, prefabrykowane, wielopiętrowe budownictwo drewniane wkroczyło we współczesność. Fascynują mnie niezwykle szerokie możliwości techniczne, konstrukcyjne i twórcze, które niesie ze sobą ten naturalny materiał. To punkt najważniejszy. Drewno jest jedynym materiałem konstrukcyjnym, który odrasta, jego dostępność jest więc nieskończona. Zapotrzebowanie na surowce szybko rośnie, a nasze środowisko jest coraz bardziej obciążone przez jego eksploatację i produkcję odpadów. Dlatego podejście ekologiczne musi nabrać znacznie większego znaczenia. Jedną z rozsądnych opcji jest postawienie na drewno, o ile przestrzegana będzie zasada jego zrównoważonego wykorzystania.

Nowoczesne budownictwo drewniane spełnia dziś postulaty Konrada Wachsmanna z 1959 r. Produkcja w rozumieniu kompletnego wytwarzania gotowych części jest zgodna z dążeniem do precyzji, jakości i najwyższej wydajności w ekonomicznych warunkach. Budowanie przy użyciu drewna rozpoczyna się w warsztacie. Architekt i inżynier muszą rozumieć panujące tam zasady.

W jakim stopniu drewno jest dziś stosowane w budownictwie i jak ocenia pan jego perspektywy?
Budownictwo drewniane toruje sobie obecnie drogę do miasta. Wznosi się wysokie budowle, dodaje nadbudówki i zagęszcza zabudowę z możliwością jej optymalizacji. Branża propaguje w ostatnich latach budownictwo drewniane, a jego popularność rośnie. Nie mogę jednak ocenić kierunku, w jakim to wszystko pójdzie.

Budownictwo drewniane jest dziś w centrum uwagi i zyskuje na atrakcyjności. W tym gorącym okresie uczestnicy branży nie powinni dać się porwać eksperymentom, lecz zachować szacunek wobec materiału i metod budowy. Trzeba dbać o konstrukcyjną ochronę drewna. Nie możemy sobie pozwolić na szkody budowlane i spektakularną utratę wypracowanego zaufania do tej formy budownictwa.

Gdzie tkwią wyzwania utrudniające dalsze zwiększanie znaczenia drewna w architekturze?

Z budownictwem drewnianym od zawsze wiąże się cały szereg zagadnień. W niektórych obszarach, takich jak ochrona przeciwpożarowa czy fizyka budowli, wiele już zrobiono. Obecnie najbardziej interesuje mnie proces budowy, a zwłaszcza zagadnienia warsztatowe. Możemy jeszcze lepiej zrozumieć i intensywniej wykorzystać w pracy projektowej różnorodne możliwości techniczne dostępne w nowoczesnych procesach produkcyjnych budownictwa drewnianego. Uważam, że jeśli uda się nam zintegrować projektowanie, myśl inżynieryjną i sztukę rzemieślniczą w warsztacie oraz powiązać je ze sobą od początku do końca, uwolnimy olbrzymi potencjał i innowacyjność.
Pfleiderer PrimeBoard

ANZEIGE        

Budownictwo drewniane zyskuje na atrakcyjności Image 3
More information
Datenschutz